Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: 32Gi Blood Orange Energy Gel Sachet
- (-) 32Gi Blood Orange Energy Gel Sachet
| Buy | Buy @ 32gi |
|---|---|
| Product | 32Gi Blood Orange Energy Gel Sachet |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 27g |
| Calories per Serving | 84calories per serving |
| Carbs Per Serving | 21.00g |
| Fats per Serving | 0.00grams per serving |
| Fiber per Serving | 0.00grams per serving |
| Protein per Serving | 0.50grams per serving |
| Sugar per Serving | 13.00grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 59.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 311.00c/100g |
| Calories per $ | 36.00c/$ |
| Carbs per $ | 9.13g/$ |
| Carbs per 100g | 77.00g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 77.77g/100cal |
| Fats per $ | 0.00g/$ |
| Fats per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per $ | 0.00g/$ |
| Protein per $ | 0.21g/$ |
| Protein per 100g | 1.20g/100g |
| Protein per 100 Calories | 0.59g/100c |
| Sugar per 100g | 48.00g/100g |
| Sugar per $ | 5.65g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 25.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 217.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $8.51per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 27grams |
| Servings | 1 |
| Single Serving Weight | 27g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 3.4 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 20.5 |
| Weight For 6 Hours | |
| Energy Score (serving) | 67/100 |
| Energy Time (serving) | 15 - 30 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 18mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $7.65 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | simple carbohydrate |
| Food State | gel |
| Flavor | orange |
| Diet | vegan |
| Consume Speed | super fast - on the go |
| Category | energy gels |
| Consumption Time | during workout for energy, pre-workout to prepare |
| Protein Type | rice |
| Water Required | 0ml |
| Packaging | plastic, sachet |
| Preparation | none needed |
| Best Before (Weeks) | 52 |
| Energy Sources | single energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | brown rice syrup |
| Sugar Type | brown rice syrup |
| Ingredients Amount | 6 |
| Electrolytes Amount | |
| Electrolytes | sodium |