Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Active Root Original Energy Gel Mix
- (-) Active Root Original Energy Gel Mix
| Buy | Buy @ Active Root |
|---|---|
| Product | Active Root Original Energy Gel Mix |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 25g |
| Calories per Serving | 98calories per serving |
| Carbs Per Serving | 24.30g |
| Fats per Serving | 0.13grams per serving |
| Fiber per Serving | 0.00grams per serving |
| Protein per Serving | 0.00grams per serving |
| Sugar per Serving | 20.80grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 40.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 392.00c/100g |
| Calories per $ | 52.68c/$ |
| Carbs per $ | 13.06g/$ |
| Carbs per 100g | 97.20g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 24.79g/100cal |
| Fats per $ | 0.06g/$ |
| Fats per 100g | 0.52g/100g |
| Fiber per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per $ | 0.00g/$ |
| Protein per $ | 0.00g/$ |
| Protein per 100g | 0.00g/100g |
| Protein per 100 Calories | 0.00g/100c |
| Sugar per 100g | 83.20g/100g |
| Sugar per $ | 11.00g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 52.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 160.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $7.56per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 500grams |
| Servings | 20 |
| Single Serving Weight | 25g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 3.0 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 18.0 |
| Weight For 6 Hours | 450 grams |
| Energy Score (serving) | 80/100 |
| Energy Time (serving) | 15 - 30 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 20mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $5.67 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | ginger root |
| Carb Type | simple carbohydrate |
| Food State | gel |
| Flavor | ginger |
| Diet | vegan |
| Consume Speed | super fast - on the go |
| Category | energy gels |
| Consumption Time | during workout for energy |
| Protein Type | none |
| Water Required | 50ml |
| Packaging | plastic, pouch |
| Preparation | just add water |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | single energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | cane sugar |
| Sugar Type | cane sugar |
| Ingredients Amount | 5 |
| Electrolytes Amount | 1 |
| Electrolytes | sodium |