Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Bix Original Performance Fuel Mix Energy Powder
- (-) Bix Original Performance Fuel Mix Energy Powder
| Buy | Buy @ Bix |
|---|---|
| Product | Bix Original Performance Fuel Mix Energy Powder |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 27g |
| Calories per Serving | 150calories per serving |
| Carbs Per Serving | 24.00g |
| Fats per Serving | 0.00grams per serving |
| Fiber per Serving | 0.00grams per serving |
| Protein per Serving | 0.00grams per serving |
| Sugar per Serving | 24.00grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 230.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 555.00c/100g |
| Calories per $ | 111.00c/$ |
| Carbs per $ | 17.77g/$ |
| Carbs per 100g | 89.00g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 16.00g/100cal |
| Fats per $ | 0.00g/$ |
| Fats per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per $ | 0.00g/$ |
| Protein per $ | 0.00g/$ |
| Protein per 100g | 0.00g/100g |
| Protein per 100 Calories | 0.00g/100c |
| Sugar per 100g | 89.00g/100g |
| Sugar per $ | 17.77g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 170.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 851.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $5.00per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 820grams |
| Servings | 30 |
| Single Serving Weight | 27g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 3.0 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 18.0 |
| Weight For 6 Hours | |
| Energy Score (serving) | 85/100 |
| Energy Time (serving) | 15 - 30 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 23mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $3.51 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | simple carbohydrate |
| Food State | powder |
| Flavor | unflavored |
| Diet | vegan |
| Consume Speed | medium - on the go |
| Category | energy powder |
| Consumption Time | during workout for energy |
| Protein Type | none |
| Water Required | 500ml |
| Packaging | plastic, sachet |
| Preparation | just add water |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | dual energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | isomaltulose |
| Sugar Type | glucose syrup, fructose |
| Ingredients Amount | 10 |
| Electrolytes Amount | 4 |
| Electrolytes | calcium, magnesium, potassium, sodium |