Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Decathlon Lemon Plus Energy Gel
- (-) Decathlon Lemon Plus Energy Gel
| Buy | Buy @ Decathlon |
|---|---|
| Product | Decathlon Lemon Plus Energy Gel |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 32g |
| Calories per Serving | 88calories per serving |
| Carbs Per Serving | 22.00g |
| Fats per Serving | 0.00grams per serving |
| Fiber per Serving | 0.00grams per serving |
| Protein per Serving | 0.00grams per serving |
| Sugar per Serving | 12.00grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 0.00mg |
| Caffeine per Serving | 20mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 280.00c/100g |
| Calories per $ | 52.00c/$ |
| Carbs per $ | 13.09g/$ |
| Carbs per 100g | 70.00g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 25.00g/100cal |
| Fats per $ | 0.00g/$ |
| Fats per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per $ | 0.00g/$ |
| Protein per $ | 0.00g/$ |
| Protein per 100g | 0.00g/100g |
| Protein per 100 Calories | 0.00g/100c |
| Sugar per 100g | 39.00g/100g |
| Sugar per $ | 7.14g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 0.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 0.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 62.50mg/100g |
| Price per 100g | $5.25per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 32grams |
| Servings | 1 |
| Single Serving Weight | 32g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 3.3 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 19.6 |
| Weight For 6 Hours | 640 grams |
| Energy Score (serving) | 56/100 |
| Energy Time (serving) | 15 - 30 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 18mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $5.60 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | coffee caffeine, yes |
| Carb Type | complex carbohydrate, simple carbohydrate |
| Food State | gel |
| Flavor | lemon |
| Diet | vegan |
| Consume Speed | super fast - on the go |
| Category | energy gels |
| Consumption Time | during workout for energy |
| Protein Type | none |
| Water Required | 0ml |
| Packaging | foil, sachet, wrapper |
| Preparation | none needed |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | dual energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | glucose |
| Sugar Type | glucose syrup, maltodextrin |
| Ingredients Amount | 15 |
| Electrolytes Amount | |
| Electrolytes |