Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Firepot Tuscan Stew Camping Meal
- (-) Firepot Tuscan Stew Camping Meal
| Buy | Buy @ Amazon, Buy @ BaseCampFood |
|---|---|
| Product | Firepot Tuscan Stew Camping Meal |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 120g |
| Calories per Serving | 465calories per serving |
| Carbs Per Serving | 60.00g |
| Fats per Serving | 14.00grams per serving |
| Fiber per Serving | 14.00grams per serving |
| Protein per Serving | 18.00grams per serving |
| Sugar per Serving | 9.20grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 3000.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 388.00c/100g |
| Calories per $ | 42.00c/$ |
| Carbs per $ | 5.46g/$ |
| Carbs per 100g | 50.00g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 12.90g/100cal |
| Fats per $ | 1.27g/$ |
| Fats per 100g | 11.70g/100g |
| Fiber per 100g | 11.70g/100g |
| Fiber per $ | 1.27g/$ |
| Protein per $ | 1.63g/$ |
| Protein per 100g | 15.00g/100g |
| Protein per 100 Calories | 3.87g/100c |
| Sugar per 100g | 7.70g/100g |
| Sugar per $ | 0.83g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 273.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 2500.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $9.15per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 120grams |
| Servings | 1 |
| Single Serving Weight | 120g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 1.2 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 7.2 |
| Weight For 6 Hours | |
| Energy Score (serving) | 42/100 |
| Energy Time (serving) | 45 - 60 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 50mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $13.17 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | complex carbohydrate |
| Food State | solid |
| Flavor | |
| Diet | lactose free, vegan |
| Consume Speed | slow - stationary |
| Category | packaged meals |
| Consumption Time | post-workout recovery |
| Protein Type | beans |
| Water Required | 400ml |
| Packaging | compostable, paper, pouch |
| Preparation | just add water |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | triple energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | cannellini beans |
| Sugar Type | |
| Ingredients Amount | 11 |
| Electrolytes Amount | 1 |
| Electrolytes | sodium |