Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Huma Apple and Cinnamon Chia Energy Gel Single Sachet
- (-) Huma Apple and Cinnamon Chia Energy Gel Single Sachet
| Buy | Buy @ Amazon, Buy @ XMiles |
|---|---|
| Product | Huma Apple and Cinnamon Chia Energy Gel |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 42g |
| Calories per Serving | 100calories per serving |
| Carbs Per Serving | 22.00g |
| Fats per Serving | 0.00grams per serving |
| Fiber per Serving | 1.00grams per serving |
| Protein per Serving | 1.00grams per serving |
| Sugar per Serving | 14.00grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 105.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 238.00c/100g |
| Calories per $ | 40.00c/$ |
| Carbs per $ | 8.80g/$ |
| Carbs per 100g | 52.00g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 22.00g/100cal |
| Fats per $ | 0.00g/$ |
| Fats per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per 100g | 2.38g/100g |
| Fiber per $ | 0.40g/$ |
| Protein per $ | 0.40g/$ |
| Protein per 100g | 2.38g/100g |
| Protein per 100 Calories | 1.00g/100c |
| Sugar per 100g | 33.33g/100g |
| Sugar per $ | 5.60g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 42.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 250.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $5.95per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 42grams |
| Servings | 1 |
| Single Serving Weight | 42g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 3.3 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 19.6 |
| Weight For 6 Hours | |
| Energy Score (serving) | 43/100 |
| Energy Time (serving) | 15 - 30 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 18mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $8.32 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | simple carbohydrate |
| Food State | gel |
| Flavor | apple, cinnamon |
| Diet | vegan, vegetarian |
| Consume Speed | super fast - on the go |
| Category | energy gels |
| Consumption Time | during workout for energy |
| Protein Type | none |
| Water Required | 0ml |
| Packaging | foil, plastic, sachet |
| Preparation | none needed |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | triple energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | apple puree |
| Sugar Type | brown rice syrup, cane syrup, fruit sugar |
| Ingredients Amount | 7 |
| Electrolytes Amount | |
| Electrolytes | sodium |