Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Luchos Guava and Acai Berries Energy Blocks
- (-) Luchos Guava and Acai Berries Energy Blocks
| Buy | Buy @ Luchos |
|---|---|
| Product | Luchos Guava and Acai Berries Energy Blocks |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 40g |
| Calories per Serving | 136calories per serving |
| Carbs Per Serving | 34.00g |
| Fats per Serving | 0.00grams per serving |
| Fiber per Serving | 0.00grams per serving |
| Protein per Serving | 0.00grams per serving |
| Sugar per Serving | 22.00grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 16.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 340.00c/100g |
| Calories per $ | 78.00c/$ |
| Carbs per $ | 19.50g/$ |
| Carbs per 100g | 85.00g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 25.00g/100cal |
| Fats per $ | 0.00g/$ |
| Fats per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per $ | 0.00g/$ |
| Protein per $ | 0.00g/$ |
| Protein per 100g | 0.00g/100g |
| Protein per 100 Calories | 0.00g/100c |
| Sugar per 100g | 55.00g/100g |
| Sugar per $ | 12.60g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 100.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 40.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $4.35per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 400grams |
| Servings | 10 |
| Single Serving Weight | 40g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 2.1 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 12.7 |
| Weight For 6 Hours | 520 grams |
| Energy Score (serving) | 70/100 |
| Energy Time (serving) | 15 - 30 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 28mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $3.72 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | complex carbohydrate |
| Food State | solid |
| Flavor | guava, fruit, acai berry |
| Diet | gluten free, vegan |
| Consume Speed | medium - on the go |
| Category | energy bar, energy chews, fruit |
| Consumption Time | during workout for energy, pre-workout to prepare |
| Protein Type | none |
| Water Required | 0ml |
| Packaging | cardboard, compostable |
| Preparation | none needed |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | dual energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | guava |
| Sugar Type | naturally present sugar, sugar |
| Ingredients Amount | 6 |
| Electrolytes Amount | 2 |
| Electrolytes | potassium, sodium |