Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Lyo Food Chili Sin Carne Package Meal
- (-) Lyo Food Chili Sin Carne Package Meal
| Buy | Buy @ BaseCampFood |
|---|---|
| Product | Lyo Food Chili Sin Carne Package Meal |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 70g |
| Calories per Serving | 280calories per serving |
| Carbs Per Serving | 36.00g |
| Fats per Serving | 9.00grams per serving |
| Fiber per Serving | 11.00grams per serving |
| Protein per Serving | 8.80grams per serving |
| Sugar per Serving | 11.00grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 2600.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 400.00c/100g |
| Calories per $ | 32.00c/$ |
| Carbs per $ | 4.23g/$ |
| Carbs per 100g | 51.00g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 12.85g/100cal |
| Fats per $ | 1.05g/$ |
| Fats per 100g | 13.00g/100g |
| Fiber per 100g | 15.00g/100g |
| Fiber per $ | 1.29g/$ |
| Protein per $ | 1.03g/$ |
| Protein per 100g | 13.00g/100g |
| Protein per 100 Calories | 3.14g/100c |
| Sugar per 100g | 16.00g/100g |
| Sugar per $ | 1.29g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 305.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 3800.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $12.14per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 70grams |
| Servings | 1 |
| Single Serving Weight | 70g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 0.0 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 0.0 |
| Weight For 6 Hours | |
| Energy Score (serving) | 43/100 |
| Energy Time (serving) | 30 - 45 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 30mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $0.00 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | complex carbohydrate |
| Food State | solid |
| Flavor | vegetable, chili |
| Diet | vegan |
| Consume Speed | slow - stationary |
| Category | packaged meals |
| Consumption Time | post-workout recovery |
| Protein Type | polenta, beans |
| Water Required | 300ml |
| Packaging | foil, pouch, sachet |
| Preparation | just add water |
| Best Before (Weeks) | |
| Energy Sources | single energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | polenta |
| Sugar Type | naturally present sugar |
| Ingredients Amount | 14 |
| Electrolytes Amount | |
| Electrolytes | sodium |