Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Maurten Drink Mix 320 Energy Powder
- (-) Maurten Drink Mix 320 Energy Powder
| Buy | Buy @ Maurten |
|---|---|
| Product | Maurten Drink Mix 320 Energy Powder |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 80g |
| Calories per Serving | 320calories per serving |
| Carbs Per Serving | 78.00g |
| Fats per Serving | 0.00grams per serving |
| Fiber per Serving | 0.00grams per serving |
| Protein per Serving | 0.00grams per serving |
| Sugar per Serving | 37.00grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 200.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 386.00c/100g |
| Calories per $ | 76.00c/$ |
| Carbs per $ | 18.57g/$ |
| Carbs per 100g | 94.00g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 24.37g/100cal |
| Fats per $ | 0.00g/$ |
| Fats per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per $ | 0.00g/$ |
| Protein per $ | 0.00g/$ |
| Protein per 100g | 0.00g/100g |
| Protein per 100 Calories | 0.00g/100c |
| Sugar per 100g | 45.00g/100g |
| Sugar per $ | 8.80g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 47.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 250.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $5.25per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 80grams |
| Servings | 1 |
| Single Serving Weight | 80g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 0.9 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 5.5 |
| Weight For 6 Hours | 480 grams |
| Energy Score (serving) | 81/100 |
| Energy Time (serving) | 60 - 120 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 65mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $3.86 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | complex carbohydrate |
| Food State | powder |
| Flavor | unflavored |
| Diet | vegan |
| Consume Speed | medium - on the go |
| Category | energy powder |
| Consumption Time | during workout for energy |
| Protein Type | none |
| Water Required | 500ml |
| Packaging | foil, pouch, sachet, wrapper |
| Preparation | just add water |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | dual energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | maltodextrin |
| Sugar Type | maltodextrin, fructose |
| Ingredients Amount | 6 |
| Electrolytes Amount | 1 |
| Electrolytes | sodium |