Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Moon Valley Cinnamon Cardamom Organic Protein Bar
- (-) Moon Valley Cinnamon Cardamom Organic Protein Bar
| Buy | Buy @ Moon Valley |
|---|---|
| Product | Moon Valley Cinnamon Cardamom Organic Protein Bar |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 60g |
| Calories per Serving | 230calories per serving |
| Carbs Per Serving | 27.00g |
| Fats per Serving | 7.00grams per serving |
| Fiber per Serving | 2.50grams per serving |
| Protein per Serving | 13.00grams per serving |
| Sugar per Serving | 21.00grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 340.00mg |
| Caffeine per Serving | 89mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 384.00c/100g |
| Calories per $ | 60.00c/$ |
| Carbs per $ | 7.14g/$ |
| Carbs per 100g | 46.00g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 11.73g/100cal |
| Fats per $ | 1.85g/$ |
| Fats per 100g | 12.00g/100g |
| Fiber per 100g | 4.20g/100g |
| Fiber per $ | 0.66g/$ |
| Protein per $ | 3.43g/$ |
| Protein per 100g | 22.00g/100g |
| Protein per 100 Calories | 5.65g/100c |
| Sugar per 100g | 35.00g/100g |
| Sugar per $ | 5.55g/$ |
| Sodium (mg) per $ | |
| Sodium (MG) per 100g | 570.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $6.30per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 60grams |
| Servings | 1 |
| Single Serving Weight | 60g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 2.7 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 16.0 |
| Weight For 6 Hours | |
| Energy Score (serving) | 38/100 |
| Energy Time (serving) | 15 - 30 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 23mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $9.82 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | complex carbohydrate |
| Food State | solid |
| Flavor | cinnamon, cardamom |
| Diet | vegan |
| Consume Speed | medium - on the go |
| Category | protein bars |
| Consumption Time | post-workout recovery |
| Protein Type | pea |
| Water Required | 0ml |
| Packaging | plastic, wrapper |
| Preparation | none needed |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | dual energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | rice syrup |
| Sugar Type | rice syrup, date syrup |
| Ingredients Amount | 8 |
| Electrolytes Amount | 1 |
| Electrolytes | sodium |