Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Mountain Fuel Xtreme Energy Tropical Energy Powder
- (-) Mountain Fuel Xtreme Energy Tropical Energy Powder
| Buy | Buy @ XMiles |
|---|---|
| Product | Mountain Fuel Xtreme Energy Tropical Energy Powder |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 50g |
| Calories per Serving | 179calories per serving |
| Carbs Per Serving | 39.75g |
| Fats per Serving | 0.10grams per serving |
| Fiber per Serving | 0.35grams per serving |
| Protein per Serving | 5.10grams per serving |
| Sugar per Serving | 32.25grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 102.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 358.00c/100g |
| Calories per $ | 76.00c/$ |
| Carbs per $ | 16.91g/$ |
| Carbs per 100g | 79.50g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 22.20g/100cal |
| Fats per $ | 0.04g/$ |
| Fats per 100g | 0.20g/100g |
| Fiber per 100g | 0.70g/100g |
| Fiber per $ | 0.14g/$ |
| Protein per $ | 2.17g/$ |
| Protein per 100g | 10.20g/100g |
| Protein per 100 Calories | 2.84g/100c |
| Sugar per 100g | 64.50g/100g |
| Sugar per $ | 13.72g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 43.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 204.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $4.70per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 50grams |
| Servings | 1 |
| Single Serving Weight | 50g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 1.8 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 10.9 |
| Weight For 6 Hours | |
| Energy Score (serving) | 66/100 |
| Energy Time (serving) | 30 - 45 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 33mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $4.25 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | complex carbohydrate, simple carbohydrate |
| Food State | powder |
| Flavor | tropical fruit |
| Diet | vegan |
| Consume Speed | medium - on the go |
| Category | energy powder |
| Consumption Time | during workout for energy, pre-workout to prepare |
| Protein Type | none |
| Water Required | 500ml |
| Packaging | foil, plastic, pouch |
| Preparation | just add water |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | dual energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | dextrose |
| Sugar Type | dextrose, maltodextrin |
| Ingredients Amount | 23 |
| Electrolytes Amount | 3 |
| Electrolytes | magnesium, potassium, sodium |