Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Naak Salted Maple Ultra Energy Gel
- (-) Naak Salted Maple Ultra Energy Gel
| Buy | Buy @ Naak |
|---|---|
| Product | Naak Salted Maple Ultra Energy Gel |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 57g |
| Calories per Serving | 200calories per serving |
| Carbs Per Serving | 27.00g |
| Fats per Serving | 9.00grams per serving |
| Fiber per Serving | 1.00grams per serving |
| Protein per Serving | 2.00grams per serving |
| Sugar per Serving | 13.00grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 187.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 353.00c/100g |
| Calories per $ | 57.00c/$ |
| Carbs per $ | 7.71g/$ |
| Carbs per 100g | 47.78g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 13.50g/100cal |
| Fats per $ | 2.57g/$ |
| Fats per 100g | 15.92g/100g |
| Fiber per 100g | 1.76g/100g |
| Fiber per $ | 0.28g/$ |
| Protein per $ | 0.57g/$ |
| Protein per 100g | 3.53g/100g |
| Protein per 100 Calories | 1.00g/100c |
| Sugar per 100g | 23.00g/100g |
| Sugar per $ | 3.71g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 53.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 330.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $6.19per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 57grams |
| Servings | 1 |
| Single Serving Weight | 57g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 2.7 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 16.0 |
| Weight For 6 Hours | |
| Energy Score (serving) | 41/100 |
| Energy Time (serving) | 15 - 30 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 23mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $9.10 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | simple carbohydrate |
| Food State | gel |
| Flavor | maple syrup, salt |
| Diet | vegan |
| Consume Speed | super fast - on the go |
| Category | energy gels |
| Consumption Time | during workout for energy |
| Protein Type | none |
| Water Required | 0ml |
| Packaging | plastic, sachet, wrapper |
| Preparation | none needed |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | dual energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | maple syrup |
| Sugar Type | maple syrup, maltodextrin |
| Ingredients Amount | 10 |
| Electrolytes Amount | 3 |
| Electrolytes | calcium, potassium, sodium |