Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: No Cow Dipped Strawberry Shortcake Protein Bar
- (-) No Cow Dipped Strawberry Shortcake Protein Bar
| Buy | Buy @ Amazon |
|---|---|
| Product | No Cow Dipped Strawberry Shortcake Protein Bar |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 60g |
| Calories per Serving | 200calories per serving |
| Carbs Per Serving | 26.00g |
| Fats per Serving | 6.00grams per serving |
| Fiber per Serving | 15.00grams per serving |
| Protein per Serving | 20.00grams per serving |
| Sugar per Serving | 2.00grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 150.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 333.00c/100g |
| Calories per $ | 72.00c/$ |
| Carbs per $ | 9.48g/$ |
| Carbs per 100g | 43.00g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 13.00g/100cal |
| Fats per $ | 2.18g/$ |
| Fats per 100g | 10.00g/100g |
| Fiber per 100g | 25.00g/100g |
| Fiber per $ | 5.47g/$ |
| Protein per $ | 7.29g/$ |
| Protein per 100g | 33.33g/100g |
| Protein per 100 Calories | 10.00g/100c |
| Sugar per 100g | 3.33g/100g |
| Sugar per $ | 0.72g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 54.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 250.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $4.56per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 60grams |
| Servings | 1 |
| Single Serving Weight | 60g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 2.8 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 16.6 |
| Weight For 6 Hours | |
| Energy Score (serving) | 33/100 |
| Energy Time (serving) | 15 - 30 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 20mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $8.22 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | simple carbohydrate |
| Food State | solid |
| Flavor | strawberry |
| Diet | caffeine free, dairy free, egg free, keto, non-gmo, soy free, vegan, vegetarian |
| Consume Speed | medium - on the go |
| Category | protein bars |
| Consumption Time | post-workout recovery |
| Protein Type | pea, rice |
| Water Required | 0ml |
| Packaging | plastic, single use, wrapper |
| Preparation | none needed |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | single energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | brown rice |
| Sugar Type | monk fruit |
| Ingredients Amount | 10 |
| Electrolytes Amount | 3 |
| Electrolytes | calcium, potassium, sodium |