Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Peak Refuel Butternut Dal Bhat Freeze Dried Package Meal
- (-) Peak Refuel Butternut Dal Bhat Freeze Dried Package Meal
| Buy | Buy @ Amazon |
|---|---|
| Product | Peak Refuel Butternut Dal Bhat Freeze Dried Package Meal |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 83g |
| Calories per Serving | 430calories per serving |
| Carbs Per Serving | 52.00g |
| Fats per Serving | 22.00grams per serving |
| Fiber per Serving | 6.00grams per serving |
| Protein per Serving | 12.00grams per serving |
| Sugar per Serving | 1.00grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 660.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 518.00c/100g |
| Calories per $ | 61.00c/$ |
| Carbs per $ | 7.43g/$ |
| Carbs per 100g | 62.65g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 12.09g/100cal |
| Fats per $ | 3.14g/$ |
| Fats per 100g | 26.50g/100g |
| Fiber per 100g | 7.22g/100g |
| Fiber per $ | 0.85g/$ |
| Protein per $ | 1.71g/$ |
| Protein per 100g | 14.45g/100g |
| Protein per 100 Calories | 2.79g/100c |
| Sugar per 100g | 1.20g/100g |
| Sugar per $ | 0.14g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 94.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 795.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $8.42per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 166grams |
| Servings | 2 |
| Single Serving Weight | 83g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 0.0 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 0.0 |
| Weight For 6 Hours | |
| Energy Score (serving) | 52/100 |
| Energy Time (serving) | 45 - 60 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 0mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $0.00 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | complex carbohydrate |
| Food State | solid |
| Flavor | curry |
| Diet | vegan |
| Consume Speed | slow - stationary |
| Category | packaged meals |
| Consumption Time | post-workout recovery, pre-workout to prepare |
| Protein Type | chickpea, lentil |
| Water Required | 310ml |
| Packaging | foil, pouch, recyclable |
| Preparation | just add water |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | coconut milk |
| Sugar Type | naturally present sugar |
| Ingredients Amount | |
| Electrolytes Amount | |
| Electrolytes | calcium, potassium, sodium |