Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Primal Strips Texas Barbecue Vegan Jerky
- (-) Primal Strips Texas Barbecue Vegan Jerky
| Buy | Buy @ Amazon |
|---|---|
| Product | Primal Strips Texas Barbecue Vegan Jerky |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 28g |
| Calories per Serving | 81calories per serving |
| Carbs Per Serving | 11.00g |
| Fats per Serving | 1.01grams per serving |
| Fiber per Serving | 1.01grams per serving |
| Protein per Serving | 10.00grams per serving |
| Sugar per Serving | 5.01grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 360.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 289.00c/100g |
| Calories per $ | 39.00c/$ |
| Carbs per $ | 5.36g/$ |
| Carbs per 100g | 39.30g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 13.58g/100cal |
| Fats per $ | 0.49g/$ |
| Fats per 100g | 3.60g/100g |
| Fiber per 100g | 3.60g/100g |
| Fiber per $ | 0.49g/$ |
| Protein per $ | 4.87g/$ |
| Protein per 100g | 35.70g/100g |
| Protein per 100 Calories | 12.34g/100c |
| Sugar per 100g | 17.90g/100g |
| Sugar per $ | 2.44g/$ |
| Sodium (mg) per $ | |
| Sodium (MG) per 100g | 1300.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $7.32per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 28grams |
| Servings | 1 |
| Single Serving Weight | 28g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 6.5 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 39.0 |
| Weight For 6 Hours | 1092 grams |
| Energy Score (serving) | 32/100 |
| Energy Time (serving) | 0 - 15 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 9mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $13.65 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | complex carbohydrate |
| Food State | solid |
| Flavor | bbq |
| Diet | plant based, vegan |
| Consume Speed | medium - on the go |
| Category | protein bars |
| Consumption Time | during workout for energy, post-workout recovery |
| Protein Type | soy |
| Water Required | 0ml |
| Packaging | plastic, wrapper |
| Preparation | none needed |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | single energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | soy |
| Sugar Type | cane sugar |
| Ingredients Amount | 9 |
| Electrolytes Amount | 1 |
| Electrolytes | sodium |