Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Probar Bolt Strawberry Energy Chews
- (-) Probar Bolt Strawberry Energy Chews
| Buy | Buy @ Amazon |
|---|---|
| Product | Probar Bolt Strawberry Energy Chews |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 30g |
| Calories per Serving | 90calories per serving |
| Carbs Per Serving | 23.00g |
| Fats per Serving | 0.00grams per serving |
| Fiber per Serving | 0.00grams per serving |
| Protein per Serving | 0.00grams per serving |
| Sugar per Serving | 14.00grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 75.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 300.00c/100g |
| Calories per $ | 36.00c/$ |
| Carbs per $ | 9.23g/$ |
| Carbs per 100g | 76.66g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 25.55g/100cal |
| Fats per $ | 0.00g/$ |
| Fats per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per $ | 0.00g/$ |
| Protein per $ | 0.00g/$ |
| Protein per 100g | 0.00g/100g |
| Protein per 100 Calories | 0.00g/100c |
| Sugar per 100g | 46.66g/100g |
| Sugar per $ | 5.62g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 30.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 250.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $8.30per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 60grams |
| Servings | 2 |
| Single Serving Weight | 30g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 3.1 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 19.0 |
| Weight For 6 Hours | 570 grams |
| Energy Score (serving) | 64/100 |
| Energy Time (serving) | 15 - 30 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 19mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $7.84 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | complex carbohydrate |
| Food State | solid |
| Flavor | strawberry |
| Diet | vegan |
| Consume Speed | medium - on the go |
| Category | energy chews |
| Consumption Time | during workout for energy |
| Protein Type | none |
| Water Required | 0ml |
| Packaging | plastic, wrapper |
| Preparation | none needed |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | dual energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | tapioca syrup |
| Sugar Type | tapioca syrup, cane sugar |
| Ingredients Amount | 21 |
| Electrolytes Amount | 2 |
| Electrolytes | potassium, sodium |