Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Supernatural Fuel Mango and Coconut Energy Pouch
- (-) Supernatural Fuel Mango and Coconut Energy Pouch
| Buy | Buy @ XMiles |
|---|---|
| Product | Supernatural Fuel Mango and Coconut Energy Pouch |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 100g |
| Calories per Serving | 172calories per serving |
| Carbs Per Serving | 27.80g |
| Fats per Serving | 6.20grams per serving |
| Fiber per Serving | 0.00grams per serving |
| Protein per Serving | 2.50grams per serving |
| Sugar per Serving | 19.00grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 60.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 172.00c/100g |
| Calories per $ | 39.00c/$ |
| Carbs per $ | 6.45g/$ |
| Carbs per 100g | 27.80g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 16.16g/100cal |
| Fats per $ | 1.43g/$ |
| Fats per 100g | 6.20g/100g |
| Fiber per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per $ | 0.00g/$ |
| Protein per $ | 0.58g/$ |
| Protein per 100g | 2.50g/100g |
| Protein per 100 Calories | 1.45g/100c |
| Sugar per 100g | 19.00g/100g |
| Sugar per $ | 4.40g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 13.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 60.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $4.31per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 100grams |
| Servings | 1 |
| Single Serving Weight | 100g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 2.6 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 15.5 |
| Weight For 6 Hours | |
| Energy Score (serving) | 23/100 |
| Energy Time (serving) | 15 - 30 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 23mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $11.20 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | complex carbohydrate |
| Food State | gel |
| Flavor | mango, coconut |
| Diet | vegan |
| Consume Speed | super fast - on the go |
| Category | energy gels, puree food |
| Consumption Time | during workout for energy |
| Protein Type | cashew |
| Water Required | 0ml |
| Packaging | plastic, pouch |
| Preparation | none needed |
| Best Before (Weeks) | 26 |
| Energy Sources | dual energy source |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | coconut water |
| Sugar Type | naturally present sugar, maple syrup |
| Ingredients Amount | 6 |
| Electrolytes Amount | |
| Electrolytes | sodium |