Compare Trail and Endurance Food
- Compare Food: Voom Pocket Rocket Electro Lemon and Lime Energy Bar
- (-) Voom Pocket Rocket Electro Lemon and Lime Energy Bar
| Buy | Buy @ XMiles |
|---|---|
| Product | Voom Pocket Rocket Electro Lemon and Lime Energy Bar |
| Image |
|
| Make This At Home | |
Nutrition Info |
|
| Single Serving Weight | 47g |
| Calories per Serving | 176calories per serving |
| Carbs Per Serving | 45.00g |
| Fats per Serving | 0.00grams per serving |
| Fiber per Serving | 0.00grams per serving |
| Protein per Serving | 0.00grams per serving |
| Sugar per Serving | 41.00grams per serving |
| Sodium (MG) per Serving | 0.00mg |
| Caffeine per Serving | 0mg |
Nutritional Metrics |
|
| Calories per 100g | 374.00c/100g |
| Calories per $ | 95.00c/$ |
| Carbs per $ | 24.32g/$ |
| Carbs per 100g | 97.00g/100g |
| Carbs Per 100 Calories | 25.56g/100cal |
| Fats per $ | 0.00g/$ |
| Fats per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per 100g | 0.00g/100g |
| Fiber per $ | 0.00g/$ |
| Protein per $ | 0.00g/$ |
| Protein per 100g | 0.00g/100g |
| Protein per 100 Calories | 0.00g/100c |
| Sugar per 100g | 86.00g/100g |
| Sugar per $ | 22.16g/$ |
| Sodium (mg) per $ | 0.00mg/$ |
| Sodium (MG) per 100g | 0.00mg/100g |
| Caffeine per 100g | 0.00mg/100g |
| Price per 100g | $3.93per 100g |
Categories |
|
| Full Weight | 47grams |
| Servings | 1 |
| Single Serving Weight | 47g |
| Servings for 1 Hour (72g/ph) | 1.6 |
| Servings for 6 Hours (72g/ph) | 9.6 |
| Weight For 6 Hours | |
| Energy Score (serving) | 81/100 |
| Energy Time (serving) | 30 - 45 minutes |
| Minutes of Energy (per serving) | 38mins |
| Price per Hour (72g carbs/ph) | $2.90 (72g carbs p/h) |
| Stimulant Type | none |
| Carb Type | simple carbohydrate |
| Food State | solid |
| Flavor | lemon, lime |
| Diet | gluten free, plant based, vegan |
| Consume Speed | medium - on the go |
| Category | energy bar |
| Consumption Time | during workout for energy |
| Protein Type | none |
| Water Required | 0ml |
| Packaging | plastic |
| Preparation | none needed |
| Best Before (Weeks) | 20 |
| Energy Sources | |
Ingredients |
|
| Main Ingredient | cane sugar |
| Sugar Type | cane syrup, glucose syrup |
| Ingredients Amount | |
| Electrolytes Amount | |
| Electrolytes |